مجله

بلیچینگ (سفید کردن) دندان

استفاده از بلیچینگ در واقع راهی است برای از بین بردن لکه ها و رنگدانه‌هایی که بر اثر استفاده از مواد رنگ دانه دار مثل قهوه، چای، گوجه فرنگی و …، و یا به دلیل عوامل ژنتیکی، محیط رشد و نمو یا حتی آب آشامیدنی مورد استفاده به وجود آمده‌اند.

فواید بلیچینگ دندان

شاید بهترین فایده این روش، دوام و اثر چشمگیرش باشد. البته دوام آن به عواملی مثل بهداشت دهان و رژیم غذایی بستگی دارد. نتایج حاصل از بلیچینگ بسیار بهتر از سایر روش های سفید کردن است. بلیچینگ حتی می تواند دندان‌های جرم گرفته و کاملا زرد را هم، به سهولت، درمان کند.

لازم به ذکر است که این روش هیچ خاصیتی غیر از سفید کنندگی و زیبایی دندان ها نخواهد داشت.

میزان سفید شدن دندان ها با این روش؟

این سوال پاسخ قطعی و مشخصی ندارد.

میزان سفید شدن دندان، بسته به جنس آن و همینطور نوع رنگدانه های رسوب کرده در دندان ها، می تواند از یک تا چندین درجه متغیر باشد.

مدت زمان سفید ماندن دندان ها

برای اینکه دندان ها، تا مدتی طولانی تر سفید بمانند، باید استفاده از خوراکی های رنگ دانه دار کم تر شود.

ضمنا اگر می خواهید دندان هایتان دائما سفید بمانند، باید هر چند وقت یکبار این درمان را تکرار کنید.

روش های مختلف بلیچینگ

به طور کلی، بلیچینگ به دو روش زیر صورت می گیرد:

بلیچینگ دندان در مطب (Office Bleaching)

سرعت و قدرت این روش بسیار بیشتر از بلیچینگ در خانه است. دراین روش به دلیل قدرت بسیار بالای محلول بلیچینگ، از یک ژل یا قالب جهت محفاظت از لثه‌ها استفاده می شود. این را هم بدانید که در این روش گرما و نور می‌توانند اثر خیلی خوبی روی سفید تر شدن دندان‌ها بگذارند.

اگر از این روش برای سفید کردن دندان هایتان استفاده می کنید، بسته به جنس آنها و نوع رنگندانه های رسوبی، می توانید انتظار 3 تا 8 درجه سفیدتر شدن دندان‌هایتان را داشته باشید.

بلیچینگ دندان در خانه (Home Bleaching)

تفاوت بلیچینگ در خانه با روش قبلی در این است که در مطب، 15 الی 30 دقیقه زمان می برد تا به نتیجه ی مطلوب برسید اما در منزل بین سه هفته تا یک ماه! طول می کشد تا فقط به 70% نتیجه مطب برسید! یعنی چیزی تقریبا مشابه مطب.

اگر مایل به سفید کردن دندان هایتان به این روش هستید، ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید. آنجا به وسیله قالب برایتان یک تمپ ساخته می شود که باید مواد بلیچینگ را در منزل روی تمپ ریخته و بر دندان هایتان بگذارید. پس از 5 الی 20 دقیقه (بسته به نوع مواد)، تمپ را خارج نموده  و دهانتان را شستشو دهید. این مراحل را با توجه به مواد، هر شب یا یک شب در میان تکرار کنید. البته اگر مواد مخصوص نگهداری است، یک بار در هفته کافی است. برای کسانی هم که از مواد رنگ دانه دار کمتر استفاده می کنند، ماهی یک بار کفایت می کند

نوارهای سفید کننده:

یکی دیگر از روش‌های بلیچینگ در خانه استفاده از نوارهای سفید کننده است. در این روش یک نوار نازک حاوی مواد پراکسید روی دندان قرار می گیرد که باعث سفید کنندگی می شود. اگر انتظار بهترین نتیجه را دارید، باید روزی 2 بار و به مدت 10 تا 14 روز این روش را تکرار کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *